poniedziałek, 30 września 2013

Tortilla II - PEŁNOZIARNISTE WRAPY Z MAKIEM, MIODEM i FETĄ

Pełnoziarniste wrapy z makiem, miodem i fetą
To była expressowa akcja! :)
Takie w zasadzie składanie czegoś z niczego, a okazało się prawdziwym smakowym hitem.
Miałem otwartą paczkę pełnoziarnistych tortilli, w lodówce trochę fety i gęstego, nadbużańskiego jogurtu naturalnego, który jest rewelacyjny i przypomina ten bałkański. Miód akacjowy i mak dopełniły smaku tej przekąski... Wyszło EXTRA! :)

Na 4x porcje, potrzebujesz:

- 4x tortille ( pszenne / pełnoziarniste / razowe )
- 8x łyżek gęstego jogurtu naturalnego
- 1x opakowanie dobrej, greckiej fety
- 4x łyżki maku
- 4x łyżki płynnego miodu

A robisz tak:

To jest naprawdę bardzo proste :) Każdy placek smarujesz warstwą jogurtu. Na wierzch kruszysz fetę i posypujesz makiem. Na końcu polewasz łyżką miodu i zawijasz. Gotowe! Expressowo, prosto i po prostu MEGA smacznie! Taki lekki, kuchenny minimalizm - na imprezkę, szybki lunch, śniadanie w sam raz.

SMACZNEGO!

niedziela, 29 września 2013

Grzybowo mi! - MUFFINY Z SUSZONYMI BOROWIKAMI, TYMIANKIEM i GOUDĄ

Muffiny z suszonymi borowikami, tymiankiem i goudą
Sezon na grzyby na całego! Ja jednak użyłem dzisiaj tych suszonych :)
Miałem pod ręką cały słój suszonych i aromatycznych borowików, więc pomyślałem, że trzeba je jakoś wykorzystać.
Padło na te grzybowe babeczki z tymiankiem i serem... Wyszło bajecznie! Ten grzybowy zapach jest wspaniały. Muffiny zyskały prawdziwego, grzybowego charakteru :)

Na 12x muffinów, potrzebujesz:

- 1x i 3/4 szklanki mąki ( ja użyłem pełnoziarnistej )
- 2x łyżeczki proszku do pieczenia
- 1x jajko
- około 1/2x szklanki roztopionego masła
- 1x szklankę mleka
- 1x łyżkę suszonych borowików, zmielonych na proszek
- sól morską
- świeżo mielony, czarny pieprz
- garść świeżego tymianku, drobno posiekanego
- garść startej goudy

A robisz tak:

W dużej misce wymieszaj mąkę z proszkiem do pieczenia, grzybowym proszkiem, solą, pieprzem i tymiankiem. Następnie dodaj do środka jajko, mleko i stopione masło. Całość energicznie wymieszaj :) Konsystencją powinno przypominać gęste ciasto naleśnikowe. Nie może być zbyt rzadkie! Kontroluj wszystko poprzez dolanie mleka lub dosypanie mąki.
Możesz troszkę spróbować i ewentualnie doprawić do smaku. Zapach suszonych grzybów już na tym etapie przygotowania jest zniewalający! Uwielbiam go.
Ja dodałem do ciasta w tym momencie odrobinę ciemnego sosu sojowego, żeby moje babeczki nabrały fajnego, ciemniejszego koloru - polecam. Następnie formę do muffinów wyłóż papilotkami i do każdej z nich wlej ciasto. Mniej więcej do 3/4 wysokości foremki, bo przecież jeszcze urosną :) Z wierzchu posyp odrobiną tartej goudy i wsadź całość do nagrzanego na 200C piekarnika. Piecz przez około 20 minut. GOTOWE!
Ja nigdy nie mogę się powstrzymać i zjadam jeszcze gorące...

SMACZNEGO!

sobota, 28 września 2013

Orzechowo - ODJAZDOWE GRZANKI Z ORZECHOWYM TWAROŻKIEM, JABŁKIEM i MIODEM

Odjazdowe grzanki z orzechowym twarożkiem, jabłkiem i miodem
Uroczy poranek z uroczym przepisem :) Od tego są soboty!
Jeżeli nie masz pomysłu na śniadanie ( chociaż na kolację również będą znakomite! I na brunch, lunch, obiad i podwieczorek - też :) ) to wypróbuj ten przepis. Jest pyszny. Orzechowy i aromatyczny twarożek z kawałkami chrupiących orzechów włoskich, jabłek i odrobiną miodu. Idealne połączenie na maślanej grzance... ODJAZD!

Na 4x porcje, potrzebujesz:

twarożek:
- 500g półtłustego białego sera
- 180g jogurtu naturalnego
- garść orzechów włoskich, drobno posiekanych
- 1x łyżeczkę oleju sezamowego
- 1x jabłko, pokrojone w słupki lub kostkę
- 1x łyżkę miodu
- sól morską
- świeżo mielony, czarny pieprz

grzanki:
- ulubiony chleb, pokrojony w kromki
- masło

A robisz tak:

Do dużej miski pokrusz biały ser i dodaj do niego kubeczek jogurtu naturalnego. Wsyp posiekane orzechy, sól i pieprz i dodaj olej sezamowy. Wszystko utrzyj widelcem na jednolity twarożek. Zrób taki, jaki lubisz najbardziej. Gładki lub z większymi kawałkami sera :) Aromat oleju sezamowego jest wspaniały i sprawia, że całość nabiera orzechowego stylu!
Kiedy Twój twarożek będzie już wymieszany wrzuć do środka pokrojone jabłko i delikatnie wymieszaj. Spróbuj i ewentualnie dopraw do smaku.
Ulubione pieczywo pokrój w kromki, a każdą z nich posmaruj cienką warstwą masła i posyp szczyptą soli. Całość opiecz w tosterze, na patelni lub w piekarniku. Ja preferuję nie robić tego zbyt długo. Lubię tylko lekko chrupiące grzanki z miękkim i maślanym środkiem - takie są najlepsze :) Spieczone suchary tylko u Pana Strasburgera...
Gotowe grzaneczki wyłóż na deskę i każdą posmaruj orzechowo - jabłkowym twarożkiem. Całość polej z wierzchu odrobiną miodu. Jego słodycz, w połączeniu z orzechowym aromatem sera i kawałkami lekko kwaskowych jabłek w środku to coś odjazdowego! Takie połączenia uwielbiam :)

SMACZNEGO!

czwartek, 26 września 2013

España! - PASTA Z MARYNOWANYCH PAPRYK i FETY

Pasta z marynowanych papryk i fety
Viva la España! :)
Kolejnym dodatkiem, który chciałbym Wam przedstawić jest pasta z marynowanych papryk z dodatkiem fety. Jest pyszna! Marynowane papryki od mojej babci, o aromacie goździków, słodkawe i przepyszne, zmiksowane razem z odrobiną miodu i oliwy. Do tego słona feta i pyszny dip gotowy :)
Rewelka!

Na 4x porcje, potrzebujesz:

- 1x duży słoik marynowanych papryk ( najlepiej domowych )
- oliwę z oliwek
- 2x ząbki czosnku, przeciśnięte przez praskę
- 1x łyżkę miodu
- 1/2x opakowania dobrej fety
- 1/2x papryczki chilli, drobno posiekanej lub kilka kropli czosnkowego sosu TABASCO
( opcjonalnie )
- sól morską
- świeżo mielony, czarny pieprz

A robisz tak:

Papryki odsączasz z zalewy i z grubsza kroisz. Przekładasz do miski i dodajesz do nich miód, większą część fety, przeciśnięty przez praskę czosnek i posiekane chilli lub tabasco. Chwytasz w rękę blender i zaczynasz miksować :) Stopniowo dolewaj do środka oliwę z oliwek i kiedy całość będzie miała konsystencję smakowitej pasty przestań. Dopraw do smaku solą i pieprzem i odstaw w chłodne miejsce, aby smaki nabrały charakteru. Na końcu pokrusz całość resztą fety i podawaj!
Idealny dodatek do czego tylko chcesz - mięska, ryby, makaronu, warzyw, nachosów. PYSZNIE!

SMACZNEGO!

poniedziałek, 23 września 2013

Mój ulubiony - LEKKI JABŁECZNIK Z CUKREM PUDREM

Lekki jabłecznik z cukrem pudrem
W kategorii ciast z jabłkami nic nie przebije szarlotki mojej babci. Taki jabłecznik jest jednak bardzo bliski ideałowi :)
Uwielbiam smak jabłek o aromacie cynamonu, które łączą się z lekkim i kruchym, waniliowo-maślanym ciastem. No i na wierzchu ten cukier puder... PYCHOTA!
W klasycznej szarlotce mojej babci, na górze jest kruszonka. Tutaj jej nie ma, ale i tak jest pysznie.
Do kubka ciepłej herbaty - koniecznie bez cukru. Czarnej. Taki zestaw ubóstwiam :)

Na ciasto o średnicy ~30cm, potrzebujesz:

ciasto:
- 500g mąki pszennej
- 100g cukru
- 1x kostkę miękkiego masła (~300g)
- 3x jajka
- szczyptę soli
- 1x opakowanie cukru waniliowego
- 4x łyżeczki proszku do pieczenia

jabłka:
- 1kg kwaskowych jabłek
- 100g cukru
- 1x łyżeczkę cynamonu

A robisz tak:

W dużej misce wymieszaj mąkę, proszek do pieczenia, sól, cukier i cukier waniliowy. Następnie dodaj jajka i masło i zagnieć ciasto. Odstaw w chłodne miejsce :)
Teraz do garnka zetrzyj jabłka - na grubej tarce. Możesz je również pokroić w kostkę. Wtedy Twój jabłecznik będzie miał większe ich kawałki. Zasyp całość cukrem i cynamonem. Odczekaj chwilę, aż puszczą sok. Nadmiar płynu możesz odlać, żeby nie nasączył za bardzo ciasta. Teraz wysmaruj formę z wyjmowanym dnem masłem i wyłóż większą częścią ciasta. Następnie ułóż na nim warstwę jabłek i przykryj resztą ciasta. Całość wstaw do nagrzanego na 200C piekarnika i piecz przez około 1 godzinę. Zapach wanilii, masła i cynamonu jest zawsze tak samo piękny!
Po tym czasie wyjmij z piekarnika i uważaj, żeby nie zjeść wszystkiego na ciepło. Po przestygnięciu posyp cukrem pudrem i podawaj. Coś REWELACYJNEGO!

SMACZNEGO!

niedziela, 22 września 2013

Takie małe, o! - MAŁE GRZANECZKI Z FETĄ, JABŁKIEM i OREGANO

Małe grzaneczki z fetą, jabłkiem i oregano
Miałem dziś ochotę na małe i smakowite "coś". Lubię ciekawe połączenia smaków, więc takie grzanki okazały się bardzo dobrym rozwiązaniem :)
Nasączone oliwą z oregano i lekko opieczone kromki ciabatty w połączeniu ze słodkim jabłkiem i słoną fetą, to zestaw tworzący uśmiech na mojej twarzy!

Na 6x małych grzaneczek, potrzebujesz:

- 1x sporą ciabattę, pokrojoną na 1cm kromki
- 1x jabłko, pokrojone w słupki
- kawałek dobrej, greckiej fety
- 1x ząbek czosnku, przekrojony na pół
- oliwę z oliwek
- suszone oregano
- świeżo mielony, czarny pieprz

A robisz tak:

Ciabattę pokrój na kromki i polej każdą z nich całkiem sporą ilością oliwy. Posyp oregano i opiecz w tosterze lub na patelni na złoty kolor. Ja nie lubię, kiedy są przypieczone zbyt mocno. Cały ich urok tkwi we wciąż miękkim i ciepłym środku :)
Takie grzanki posmaruj teraz przeciętym na pół ząbkiem czosnku i ułóż na nich pokrojone w słupki jabłko. Na górę pokrusz fetę. Całość skrop jeszcze odrobiną oliwy i posyp suszonym oregano. Proste i PYSZNE! :)

SMACZNEGO!

Sałatkowa fuzja - SAŁATKA GRECKA Z WIEJSKIM BIAŁYM SEREM

Sałatka grecka z wiejskim białym serem
Pomysł na ten przepis wpadł mi podczas pobytu w Siedlisku Sobibór. Skądinąd urocze miejsce!
( http://www.siedliskosobibor.pl/ ) Całe gospodarstwo prowadzi przyjaciółka naszej rodziny. Na miejscu można spędzić uroczy weekend, mieszkając - zależnie od wyboru - w pięknym, starym domu, stajence czy stodole. Codziennie do wyboru mamy wspaniałe śniadania i obiady, które przygotowywane są z regionalnych produktów. Wśród nich jest właśnie ten najlepszy na świecie biały ser, który wytwarza miejscowa gospodyni. Jest tak wspaniały, że można zjeść cały 3kg "ząbek" za jednym posiedzeniem :) Jeżeli dołożymy do niego domowe konfitury z miejscowych jagód, porzeczek czy malin, miód, prawdziwe wiejskie masło i domowy, pełnoziarnisty chleb na zakwasie, który codziennie wypiekany jest w chlebowym piecu i jeszcze ciepły trafia na stół, to możemy tam siedzieć bez przerwy. Naprawdę z całego serca polecam Wam to miejsce - JEST FANTASTYCZNE!

Tak właśnie zrodził się w mojej głowie pomysł na tę sałatkę :)

Na 2x porcje, potrzebujesz:

sałatka:
- 2x pomidory, pokrojone w grubą kostkę
- 2x ogórki gruntowe ze skórką, pokrojone w grubą kostkę
- 1x czerwoną cebulę, pokrojoną w cienkie plasterki
- kilka czarnych oliwek
- 1x czerwoną paprykę, pokrojoną w grubą kostkę
- 250g wiejskiego, białego sera

dressing:
- 6x łyżek oliwy z oliwek
- garść posiekanego kopru
- 2x łyżki czerwonego octu winnego
- sól morską
- świeżo mielony, czarny pieprz

A robisz tak:

Wszystkie składniki sałatki mieszasz ze sobą w dużej misce. W małym słoiczku mieszasz oliwę z koperkiem, octem, solą i pieprzem. Tak przygotowanym dressingiem polewasz składniki sałatki i przekładasz na talerze lub duży półmisek. Całość posypujesz z góry białym serem i jeszcze odrobiną koperku. Gotowe! :) Podawaj ze świeżym pieczywem - u mnie był to ten genialny, pełnoziarnisty chleb, pieczony przez Ewę ( właścicielkę całego Siedliska ). To jest po prostu PRZEPYSZNE!

SMACZNEGO!

sobota, 21 września 2013

Tortilla I - PEŁNOZIARNISTE WRAPY Z SERKIEM, ŁOSOSIEM, OGÓRKIEM i MIĘTĄ

Pełnoziarniste wrapy z serkiem, łososiem, ogórkiem i miętą
Ale ja przepadam za tortillami! Wszystkie dania z ich wykorzystaniem to dla mnie przepyszne propozycje :)
Tym razem chciałbym Ci pokazać prostą propozycję na imprezę, prywatkę lub szybką przekąskę do chwycenia w dłoń. Smaki w tym wrapie są świeże i rewelacyjne. Pełna klasyka, czyli kremowy serek ze skórką cytryny, wędzony łosoś, zielony ogórek i świeża mięta... Odjazd!

Na 4x porcje, potrzebujesz:

- 4x pełnoziarniste tortille
- 250g wędzonego łososia
- 1x opakowanie serka śmietankowego
- skórkę otartą z 1x cytryny
- garść listków świeżej mięty, posiekanych z grubsza
- 1x zielonego ogórka, pokrojonego w słupki
- oliwę z oliwek
- sól morską
- świeżo mielony, czarny pieprz

A robisz tak:

Do miseczki przełóż serek i dodaj do niego skórkę z cytryny, posiekaną z grubsza miętę, 4x łyżki oliwy z oliwek, sól i pieprz. Dokładnie wymieszaj i rozsmaruj dość solidną jego warstwę na tortillach. Następnie rozłóż na nim plastry wędzonego łososia i posyp pokrojonym w słupki ogórkiem. Całość oprósz jeszcze odrobiną świeżo mielonego pieprzu i ciasno zawiń. Teraz zdecyduj, czy chcesz chwycić takiego wrapa w dłoń i wsuwać od razu, czy może wolisz pokroić go na 2cm kawałki i podać znajomym na imprezce :) Obie opcje mile widziane! Prosto, a jak pysznie.

SMACZNEGO!

piątek, 20 września 2013

Królewskie ciasto - SERNIK ŚMIETANKOWY NA CYNAMONOWYM SPODZIE

Sernik śmietankowy na cynamonowym spodzie
Niewątpliwe sernik, razem z szarlotką, należy do moich ulubionych ciast - pewnie jak większości Polaków :)
Ten przepis lubię szczególnie, ponieważ jest bardzo prosty i zawsze wychodzi znakomicie! Uwielbiam expressowy, kruchy i cynamonowy spód. Idealnie łączy się ze śmietankowym i kremowym sernikiem :)

Na ciasto o średnicy ~30cm, potrzebujesz:

spód:
- 1,5x szklanki mąki pszennej
- 1/2x szklanki cukru
- 1x łyżeczkę cynamonu
- 1x jajko
- 150g miękkiego masła
- szczyptę soli

masa serowa:
- 1kg pełnotłustego sera
- 2x jajka
- 1x opakowanie cukru waniliowego
- 100g cukru
- 100ml śmietanki kremówki
- 2x łyżki mąki ziemniaczanej

A robisz tak:

Składniki ciasta krótko wyrabiasz i wyklejasz nimi dno formy z wyjmowanym dnem. Tak przygotowaną foremkę wstawiasz teraz do nagrzanego na 180C piekarnika i pieczesz około 10 minut, aż spód smakowicie się przyrumieni. Odstaw do wystudzenia. Piekarnik podkręć do 200C. W tym czasie przygotuj masę serową.
Do dużej miski pokrusz biały ser i wbij do niego jajka, dodaj cukier, cukier waniliowy i mąkę ziemniaczaną. Zacznij miksować i w trakcie tej czynności stopniowo dolewaj śmietankę. Dokładnie wszystko zmiksuj. Tak, aby powstała gładka i kremowa masa serowa. Uważaj tylko, aby nie zjeść przypadkiem większości, bo jest wspaniała już na tym etapie przygotowań :)
Teraz wylej całość na podpieczony spód, wyrównaj całość i wstaw z powrotem do piekarnika. Piecz przez około 45 minut, do czasu aż spód stanie się rumiany. Po tym czasie ostrożnie wyjmij sernik z piekarnika i odstaw co najmniej na 2 godziny w chłodne miejsce. Niech stężeje. Wierzch posypać możesz jeszcze cukrem pudrem i cynamonem. Gotowe! :) Pyszny i aromatyczny... Śmietankowy, kremowy, na cynamonowym spodzie... MNIAM!

SMACZNEGO!

czwartek, 19 września 2013

Wschodnie klimaty - CHRUPIĄCE PIEROGI Z KASZĄ GRYCZANĄ i BIAŁYM SEREM

Chrupiące pierogi z kaszą gryczaną i białym serem
Będąc w Sobiborze nie mogłem nie spróbować pierogów hojnie wypełnionych wspaniałym farszem z białego sera i kaszy gryczanej :)
Ich smak to coś genialnego - zważywszy na fakt, że są one lepione przez tamtejsze gospodynie. Odsmażane na domowym maśle lub smalcu, z chrupiącą dzięki skórką. Ja zjadłem 24x i było mi mało! :)

Na około 30x pierogów, potrzebujesz:

ciasto:
- 400g mąki pszennej
- 300ml ciepłej wody
- sól morską
- 45g masła

farsz:
- 100g kaszy gryczanej, ugotowanej na sypko
- 400g wiejskiego, białego sera
- 1x jajko
- 2x cebule, pokrojone w kostkę i przesmażone na maśle lub smalcu
- sól morską
- świeżo mielony, czarny pieprz

A robisz tak:

Do dużej miski wsyp mąkę i sól i wymieszaj. Następnie usyp z takiej mieszanki górkę, w której zrób dołek. W ciepłej wodzie rozpuść masło i wlej do zrobionego w mące dołka. Całość zacznij powoli mieszać za pomocą widelca, po trochu zagarniając do środka mąkę z brzegów kopczyka :) Kiedy zaczniesz natrafiać na opór, przełóż ciasto na podsypany mąką, duży blat i wyrabiaj ręcznie. Powinno powstać elastyczne i nieklejące się do rąk ciasto. W razie potrzeby podsyp mąką. Dobrze wyrobione i gładkie ciasto przykryj ściereczką i odstaw aby odpoczęło na jakieś 20/30 minut.
W tym czasie zajmij się przygotowaniem farszu.
Ugotowaną kaszę wsyp do sporej miski. Dodaj do niej pokruszony, biały ser - najlepiej sprawdzi się taki prawdziwy, wiejski. Śmietankowy :) Wbij do środka jajko i dopraw solą i sporą ilością świeżo mielonego pieprzu. Na maśle lub smalcu przesmaż pokrojone w kostkę cebule i dodaj do nadzienia razem z tłuszczem. Całość dokładnie wymieszaj, spróbuj i ewentualnie dodatkowo dopraw.
Przygotowane wcześniej ciasto podziel na 4x części i z każdej uformuj kulkę. Jedną z nich rozwałkuj na cieniutki placek - najlepsze będą najcieńsze, mające około 1mm grubości. Pozostałe odstaw na bok i przykryj, aby nie wyschły. Teraz wykrawaj z ciasta krążki. Możesz to robić za pomocą szklanki lub przyrządu do pierogów :) Na środek każdego krążka wyłóż łyżeczkę farszu i dokładnie zlep brzegi ciasta.
W dużym garnku zagotuj osoloną wodę i ostrożnie wrzucaj do niej pierogi. Gotuj aż wypłyną na powierzchnię. Możesz podawać gotowane, prosto z wody, polane roztopionym smalcem ze skwareczkami lub przesmażoną na maśle cebulką. Według mnie najlepsze są jednak odsmażane :) Z chrupiącą skórką... Takie mają charakter! Po prostu PYSZNE!

SMACZNEGO!

wtorek, 17 września 2013

Sicilia! - DIP Z SUSZONYCH POMIDORÓW, PRAŻONEGO SŁONECZNIKA i CZARNYCH OLIWEK

Dip z suszonych pomidorów, prażonego słonecznika i czarnych oliwek
Tym razem przygotowałem dla Was wspaniały dip!
To kolejna propozycja pysznego dodatku do nachosów, kawałków świeżych warzyw, krakersów czy grzaneczek :)
Jego smak jest po prostu super, co tu dużo gadać! Suszone pomidory, czosnek, prażony słonecznik, czarne oliwki... To w zasadzie pewnego rodzaju czerwone pesto. W troszkę uboższej jednak wersji, bo bez parmezanu. Jeżeli chcesz, możesz go oczywiście dodać, ale jego brak absolutnie nie przeszkadza.

Na 4x porcje, potrzebujesz:

- 1x słoik suszonych pomidorów, odsączonych z oliwy
- 3x ząbki czosnku, przeciśnięte przez praskę
- 1x słoik czarnych oliwek
- garść nasion słonecznika, podprażonych
- oliwę z oliwek
- sok z 1/2x cytryny
- sól morską
- świeżo mielony, czarny pieprz

A robisz tak:

Suszone pomidory i oliwki posiekaj z grubsza i przełóż do dość sporej miski. Dodaj do nich również przeciśnięty przez praskę czosnek oraz sok z cytryny. Nasiona słonecznika ostrożnie podpraż na suchej patelni. Uważaj, żeby ich nie przypalić, bo zrobią się gorzkie i zepsują smak całego dipu! :) Dodaj do miski z pomidorami. Teraz weź w dłoń blender i zacznij wszystko miksować, stopniowo dolewając do środka oliwę z oliwek. Kiedy całość będzie miała konsystencję gęstej pasty dopraw do smaku solą i pieprzem. Dokładnie wymieszaj i odstaw w chłodne miejsce. Tradycyjnie - przynajmniej na 30 minut, żeby wszystko się przegryzło :)
Po tym czasie możesz już serwować! Z ulubionymi dodatkami - warzywami, nachosami czy krakersami. Albo rozsmarowaną na grillowanym filecie z kurczaka lub steku... PYCHA!

SMACZNEGO!

poniedziałek, 16 września 2013

Po polsku - KANAPKI Z KRAKOWSKĄ SUCHĄ, GRUSZKĄ i SEREM BURSZTYN

Kanapki z krakowską suchą, gruszką i serem bursztyn
Lubicie kanapki? Ja za nimi przepadam :) Bardzo lubię, kiedy na kromce dobrego pieczywa łączą się różne ciekawe smaki. I tak jest w tym przypadku. Francuska bagietka na zakwasie, krakowska sucha, słodka gruszka, wyraźny w smaku ser bursztyn i musztarda. Wszystko posypane czarnym pieprzem... MNIAM!

Na 4x kanapeczki, potrzebujesz:

- 4x kromki dobrej bagietki
- musztardę sarepską
- 1/2x gruszki, pokrojonej w cienkie plasterki
- 4x plasterki krakowskiej suchej
- 4x plasterki żółtego sera bursztyn
- świeżo mielony, czarny pieprz

A robisz tak:

Samo przygotowanie tych małych, smakowych arcydziełek nie jest w ogóle skomplikowane :)
Bagietkę pokrój na kromki. Na każdej z nich rozsmaruj warstwę musztardy, a na niej ułóż po plasterku kiełbasy, sera i gruszki. Całość oprósz świeżo mielonym, czarnym pieprzem. Gotowe!
Teraz doceń, jak genialnie łączą się te smaki - słodki, słony, pikantny... Pełen odjazd w postaci małej kromeczki

SMACZNEGO!
z dodatkami :)

niedziela, 15 września 2013

Śliwkowo - EXPRESSOWE RACUCHY ZE ŚLIWKAMI i CYNAMONEM

Expressowe racuchy ze śliwkami i cynamonem
Ale to było dobre! :)
Tyle smaków, tyle zapachów, tyle słodyczy... Od samego rana w mojej kuchni!
Te racuszki to coś genialnego. Są takie dobre, że nie nadążałem z robieniem, bo na bieżąco zjadałem je z patelni :))
Śliwki, prażony słonecznik, cynamon, trochę rodzynek, miód... PYCHA!

Na około 20x racuszków, potrzebujesz:

- 400g mąki pszennej ( może być pełnoziarnista )
- mleko
- 6x śliwek, pokrojonych w dość grubą kostkę
- 3x łyżki roztopionego masła lub oleju ( z masłem są bogatsze w smaku )
- 1x łyżeczka cynamonu
- 1x łyżeczka proszku do pieczenia
- sporą garść rodzynek
- sporą garść nasion słonecznika
- 3x łyżki brązowego cukru
- szczyptę soli

A robisz tak:

W dużej misce dokładnie mieszasz ze sobą mąkę, mleko, pokrojone śliwki, cynamon, cukier, masło / olej, proszek do pieczenia, sól i rodzynki. Całość powinna być dość gęsta. Jak farba :)
Sporą patelnię stawiasz na ogniu i wlewasz na nią odrobinę oleju. Rozetrzyj go teraz ręcznikiem papierowym po całej powierzchni. Kiedy patelnia będzie już ciepła, ostrożnie wylewaj na nią ciasto. Najlepiej jakąś niedużą chochelką :) Kiedy na powierzchni racuszka zaczną pojawiać się pęcherzyki powietrza posyp każdego z nich nasionami słonecznika i przekręć na drugą stronę. Smaż jeszcze dosłownie przez chwilkę i zdejmuj na talerz. Podawaj na ciepło, chociaż zimne są jeszcze lepsze! :)
Możesz dodatkowo polać całość jeszcze odrobiną miodu i posypać słonecznikiem... To taki jesienny, aromatyczny i słodki "fast food". EXTRA!

SMACZNEGO!

sobota, 14 września 2013

Kurkowa - PROSTA i PYSZNA ZUPA KURKOWA

Prosta i pyszna zupa kurkowa
Sezon na kurki jeszcze trwa, dlatego postanowiłem wykorzystać ich potencjał i przygotować dla Was kolejny przepis z ich wykorzystaniem :)
Tym razem, będąc w Sobiborze, miałem do dyspozycji kurki z tamtejszych lasów. Cały ich kosz uśmiechał się do mnie z kuchennego stołu, więc nie miałem zamiaru długo zwlekać z przerobieniem go na coś smakowitego. Biorąc pod uwagę opinie reszty ludzi, padło na kurkową.
To prosta i pyszna zupa! Właściwie taka jarzynowa z dużą ilością aromatycznych kurek - po prostu pyszna, co tu dużo mówić. Lekko zabielona ( oczywiście wiejską śmietaną, prosto od krówki ) i podana z tym fenomenalnym, pełnoziarnistym sobiborskim chlebem na zakwasie, wypiekanym w piecu chlebowym.

Na 4x porcje, potrzebujesz:

- 1kg kurek
- 4x marchewki, obrane i pokrojone w grubą kostkę
- 4x korzenie pietruszki, obrane i pokrojone w grubą kostkę
- 1x małego selera, obranego i pokrojonego w kostkę
- 2x cebule, pokrojone w kostkę
- 2x łyżki masła
- oliwę z oliwek
- 1x łyżkę suszonego tymianku
- sól morską
- świeżo mielony, czarny pieprz
- garść natki pietruszki, posiekanej
- 1x opakowanie śmietany 18%

A robisz tak:

W dużym garnku doprowadzasz do wrzenia wodę z pokrojonymi w kostkę marchewkami, pietruszką i selerem. Kiedy zacznie się gotować, dodajesz do środka płaską łyżkę soli i zmniejszasz płomień. Przykrywasz i niech się powoli gotuje :)
Teraz na patelni roztapiasz masło z dodatkiem 3x łyżek oliwy z oliwek i wrzucasz na nie pokrojoną w kostkę cebulę. Chwilkę smażysz i dodajesz kurki. Podsmaż, aż grzyby apetycznie się przyrumienią. Na końcu dopraw odrobiną soli i pieprzu oraz wsyp suszony tymianek. Po około 7 minutach podsmażania przełóż grzyby do garnka z wywarem i przykryj. Gotuj na małym ogniu przez około 15 minut - tak, aby wszystkie smaki nabrały charakteru i przeszły sobą nawzajem.
Na końcu zabiel zupę śmietaną ( opcjonalnie ) i podawaj z wiejskim chlebem. Prosto, szybko i przepysznie! Gotowe porcje posyp z wierzchu jeszcze posiekaną natką pietruszki.

PS -  Do zupy możesz dodać jeszcze kilka pokrojonych w kostkę ziemniaków - wtedy wrzuć je do wody razem z marchewkami i pietruszką.

SMACZNEGO!

czwartek, 12 września 2013

Mexico! - NAJLEPSZE, GRUBO SIEKANE GUACAMOLE

Najlepsze, grubo siekane guacamole
Uwielbiam awokado... Jego smak jest rewelacyjny! :)
Można nim posmarować kanapkę, dorzucić do sałatki, czy przygotować rozmaite salsy / pasty itd. itd.
Dojrzałe awokado poznasz po jego miękkości. Jego miąższ powinien lekko uginać się pod Twoimi palcami. Nie może być jednak zbyt miękkie, bo to znak, że jest już przejrzałe :) Sztuki z czarnymi plamkami na skórce również staraj się unikać.
Jeżeli jednak w sklepie jest akurat promocja na awokado, a w koszu leżą tylko twardsze owoce, też możesz je kupić :) Wtedy zaopatrz się także w kilka bananów, a po przyniesieniu wszystkiego do domu schowaj owoce zamknięte razem w plastikowym pojemniku lub przykrytym koszu. Banany sprawią, że awokado już następnego dnia będzie miękkie i gotowe do jedzenia! :) Takie czary mary.

Dzisiaj postanowiłem podzielić się z Wami moim przepisem na typowe, meksykańskie guacamole. W przeciwieństwie do większości propozycji - moja nie jest zmiksowana na pastę, a grubo siekana. W związku z tym znakomicie sprawdza się, jako salsa do pieczonego mięsa czy ryby lub jako dodatek do nachosów, krakersów, placuszków, podpłomyków... Kombinacji jest naprawdę całe mnóstwo!

Na 4x porcje, potrzebujesz:

- 2x dojrzałe awokado, obrane i pokrojone w kostkę
- 2x średnie pomidory, pokrojone w kostkę
- 1x czerwoną cebulę, pokrojoną w kostkę
- garść świeżej kolendry, z grubsza posiekanej
- sok z 1x limonki
- sól morską
- świeżo mielony, czarny pieprz
- 1/2x papryczki chilli, drobno posiekanej / kilka kropli czosnkowego sosu TABASCO ( opcjonalnie )

A robisz tak:

Przepis jest prosty, jak drut :) Awokado, pomidory i cebulę kroisz w średnią kostkę i przekładasz do sporej miski. Następnie dodajesz do nich drobno posiekane chilli lub tabasco, posiekaną z grubsza kolendrę i wciskasz sok z limonki. Doprawiasz do smaku solą i pieprzem i mieszasz.
Całość odstaw w chłodne miejsce przynajmniej na 30 minut, aby guacamole nabrało mocy i smaku. Po tym czasie możesz już serwować! Z czym tylko chcesz - z kurczakiem, z rybą, ze schabem, z panierowanym kotlecikiem, na grzaneczce, z nachosami, z podpłomykiem, z krakersikiem... :))

SMACZNEGO!

środa, 11 września 2013

Kruche słodkości - KRUCHE CIASTECZKA ZE SMALCEM i MAŚLANE ŚWIŃSKIE NOSKI Z DOMOWĄ KONFITURĄ

Kruche ciasteczka ze smalcem i maślane świńskie noski z domową konfiturą
Kiedy po raz pierwszy spróbowałem tych ciasteczek, od razu się od nich uzależniłem! :)
Są tak bardzo pyszne, że mogę ich zjeść cały słój, który widzisz na zdjęciu.
Te bardziej żółte są z dodatkiem smalcu, co sprawia, że są niepowtarzalnie kruche. Ciekawy jest też sposób ich formowania, bo wyciskamy je za pomocą maszynki. Oczywiście można je uformować ręcznie w dowolne kształty :)
Te okrągłe to tzw "świńskie noski". Uwielbiam je! Kojarzą mi się z typowymi ciasteczkami, które kiedyś oglądałem w bajkach. Są to dwa złączone okrągłe, kruche i maślane ciastka, między którymi znajduje się smakowita warstwa domowej konfitury - w tym przypadku była to konfitura różana. Całość hojnie posypana ( a w zasadzie obtoczona ) jest cukrem pudrem. PRZEPYSZNE!

Na 1x duży słój ciasteczek na smalcu, potrzebujesz:

- 1/2x kostki masła
- 1/2x kostki smalcu
- 500g mąki pszennej
- 2x jajka
- 100g cukru
- 1/2x łyżeczki proszku do pieczenia lub amoniaku

A robisz tak:

Wszystkie składniki mieszasz ze sobą w dość dużej misce. Nie wyrabiaj tylko zbyt długo, bo ciastka będą ciągnące a nie kruche. Tajemnica polega na krótkim wyrabianiu. Tylko do połączenia się składników w zwartą kulkę. Tak wyrobione ciasto owiń w folię i schowaj do lodówki co najmniej na 1 godzinę. Po tym czasie przeciskaj ciasto przez maszynkę do mielenia mięsa - wyjmij z niej tylko sitko i załóż specjalną końcówkę do ciastek, która powinna być dołączona do zestawu razem z maszynką :) Jeżeli takowej nie masz, to równie dobrze możesz uformować ciastka ręcznie.
Przełóż na wyłożoną papierem do pieczenia blaszkę i piecz w piekarniku nagrzanym do 180C przez około 15 minut. Gotowe! To są jedne z lepszych kruchych ciastek, jakie jadłem w życiu! Przez dodatek smalcu są naprawdę KRUCHE :)

SMACZNEGO!

Na 1x duży słój "świńskich nosków", potrzebujesz:

- 1x kostkę masła
- 500g mąki pszennej
- 2x jajka
- 150g cukru
- 1x łyżeczkę proszku do pieczenia
- dobrą konfiturę ( różaną, truskawkową, morelową lub powidła )
- cukier puder

A robisz tak:

Procedura jest bardzo podobna :) Wszystkie składniki ciasta krótko ze sobą wyrabiasz. Następnie owijasz folią i wstawiasz do lodówki co najmniej na 1 godzinę. Po tym czasie rozwałkowujesz kulkę ciasta na 0,5cm placek, z którego wycinasz za pomocą niewielkiej szklanki okrągłe krążki. Na połowę z nich wykładasz teraz łyżeczkę konfitury i przykrywasz drugim krążkiem ciasta. Teraz w każdym ciasteczku robisz dwie dziurki, które przypominały będą świńskie noski i całość przekładasz na wyłożoną papierem do pieczenia blaszkę. Pieczesz przez około 15 minut w nagrzanym do 180C piekarniku. Po tym czasie odstawiasz ciastka do wystygnięcia i dość obficie posypujesz cukrem pudrem. Gotowe! Uwielbiam smak tych ciastek. Ze szklanką zimnego mleka są po prostu nieziemsko smakowite :)

SMACZNEGO!

wtorek, 10 września 2013

Ciemna słodycz - PIERNIKOWY MURZYNEK

Piernikowy murzynek
Czemu by tak nie mieć przynajmniej jakiejś namiastki świąt pod koniec lata? :)
Ja nie widzę w tym nic dziwnego i ostatnio zrobiłem to pyszne ciasto... Piernikowe, z orzechami i suszoną żurawiną. Posypane cukrem pudrem, który na ciemnym cieście wyglądał, jak śnieg.
Super smak! Do filiżanki kawy, o poranku, wygrzewając się w parzącym, lekko już jesiennym słońcu - ciekawe połączenie :)

Na ciasto o średnicy ~30cm, potrzebujesz:

- 400g mąki pszennej
- 250g miodu
- 100g cukru
- 1/2x szklanki mleka
- 2x jajka
- ~40g masła
- 1x torebkę korzennej mieszanki przypraw do pierników
- 50g orzechów włoskich, posiekanych z grubsza
- 50g suszonej żurawiny
- szczyptę soli
- 1x łyżeczkę proszku do pieczenia

A robisz tak:

W dużym garnuszku podgrzej mleko z dodatkiem miodu i cukru. Kiedy wszystko się rozpuści, zdejmij z ognia, dodaj masło, przyprawy korzenne i sól. Dokładnie wymieszaj i ostudź. Do chłodnej już mikstury wbij jajka i ubij trzepaczką. Następnie wsyp do środka mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia oraz posiekane orzechy i żurawinę. Ponownie dokładnie wymieszaj, przykryj ściereczką i odstaw do fermentacji przynajmniej na jeden dzień.
Formę do ciast z wyjmowanym dnem wysmaruj masłem i wysyp bułką tartą. Do tak przygotowanej foremki przełóż teraz ciasto i wstaw do nagrzanego na 200C piekarnika. Piecz przez około 45minut lub do czasu, aż wbity w środek patyczek będzie suchy :)
Wyjmij, odstaw do wystygnięcia i posyp cukrem pudrem. Gotowe!
Zaskakujące, jak długo taki murzynko-piernik potrafi zachować świeżość.

SMACZNEGO!

niedziela, 8 września 2013

Rybka! - SMAŻONA RYBA Z ODJAZDOWYM SOSEM

Smażona ryba z odjazdowym sosem
W tym małym, szybkim danku wszystko jest przepyszne. Smażone tylko w mące małe rybki, do chrupania razem z ośćmi i ogonkiem są wspaniałe. To takie rybne frytki - PYCHA! :)
Dostają dodatkowego charakteru dzięki sosowi, z którym je podałem.
Skoro jesteśmy już przy sosie - cała jego siła tkwi w wywarze na ościach, kręgosłupach i rybich głowach. To właśnie z niego zrobiona jest podstawa tego sosu, co sprawia, że smakuje rewelacyjnie.
Możesz podać go do smażonego dorsza, pstrąga czy innej ryby. Świetnie sprawdza się też do kawałka świeżego pieczywa :)

Na 4x porcje, potrzebujesz:

rybki:
- 12x małych okoni, wypatroszonych i pozbawionych głów / 2x duże filety z dorsza bez skóry
- mąkę pszenną
- sok z 1x cytryny
- sól morską
- świeżo mielony, czarny pieprz
- olej lub oliwa do smażenia

sos:
- rybie głowy, ogony, kręgosłup
- 2x marchewki, obrane
- 1x korzeń pietruszki, obrany
- 2x małe cebule, pokrojone w ćwiartki ( razem ze skórką )
- 2x listki laurowe
- 1x łyżeczkę nasion pieprzu
- skórkę z 1x cytryny
- sól morską
- świeżo mielony, czarny pieprz
- 2x ząbki czosnku, przeciśnięte przez praskę
- 1x łyżeczkę startej gałki muszkatołowej
- 1x małe opakowanie śmietanki 30%
- 1x łyżkę masła
- 1x łyżkę mąki

A robisz tak:

Do garnka wrzucasz rybie głowy, ogony i kręgosłupy. Zalewasz wodą tak, aby je przykryła i dodajesz nasiona pieprzu, pokrojoną cebulę, listki laurowe, skórkę z cytryny i łyżeczkę soli. Wstawiasz na spory płomień, przykrywasz i doprowadzasz do wrzenia. Kiedy woda zacznie się gotować, zmniejszasz płomień i po 10min powolnego gotowania dodajesz do środka marchewki i pietruszkę. Przykrywasz i powoli gotujesz przez kolejnych 20min. Musi powstać esencjonalny i aromatyczny, rybny wywar :) To właśnie dzięki niemu Twój sos będzie miał charakter!
W tym czasie małe rybki oprószasz solą i pieprzem i polewasz sokiem z cytryny. Odstawiasz na bok.
Kiedy rybny wywar będzie już gotowy, przecedzasz go przez sitko, a do środka wkrawasz marchewkę i pietruszkę. Do całości wlewasz śmietankę i doprawiasz do smaku solą, pieprzem, gałką muszkatołową i czosnkiem. Aby całość zagęścić, dodaj do środka wymieszane z mąką masło i dokładnie wymieszaj. Doprowadź do wrzenia i poczekaj aż zgęstnieje. Dopraw do smaku i na samym końcu wkrój do środka, według uznania, świeży koperek.
Teraz małe rybki obtocz w mące i smaż na rozgrzanym oleju lub oliwie na złoty kolor. Przełóż na papierowy ręcznik, aby odsączyć je z nadmiaru tłuszczu i natychmiast podawaj. Zrób to, póki są chrupiące i świeże. Po prostu genialne! Do zanurzenia w sosie i schrupania z kropelką soku z cytryny.
Od razu mam przed oczami dawne czasy i wakacje spędzane na mazurach... Małe płotki, uklejki i okonki smażone w mące, jedzone na pomoście z kromką białego chleba i pomidorem. Urocze, małe danko! :)

SMACZNEGO!

poniedziałek, 2 września 2013

Proste do bólu - TORTILLE Z GOTOWANYM KURCZAKIEM i SŁODKIM SOSEM BAZYLIOWO-MIĘTOWYM

Tortille z gotowanym kurczakiem i słodkim sosem bazyliowo-miętowym


Uwielbiam ten przepis! Przede wszystkim za to, że jest banalnie prosty i składa się w zasadzie tylko z dwóch składników :) Mogłoby się wydawać, że jest aż zbyt prosty, ale właśnie cały jego w tym urok. Mamy tutaj delikatną, gotowaną pierś kurczaka, pszenną tortillę i ten wspaniały sos, który swoim smakiem sprawia, że chcemy jeść to danie bez przerwy! Bardzo lubię tortillę i w ogóle wszelkiego rodzaju placki i naleśniki. Generalnie rzecz ujmując coś, w co możemy zawinąć różne składniki i z radochą się nimi zajadać. Danie, które podaję z meksykańskimi plackami nie może mieć według mnie zbyt dużo składników. Tak samo, jak farsz, który w nie zawijamy. Wszystko dlatego, że uwielbiam smak samego ciasta. Dlatego też pomysł na to danie. Minimalna ilość składników, a wśród nich tylko takie, które dodadzą tortilli charakteru i wzmocnią jej urok.
 
Na 2x porcje, potrzebujesz:

kurczak:
- 2x piersi kurczaka
- sól morską
- 1x czerwoną cebulę
- 1x łyżeczkę pieprzu ziarnistego

sos:
- 1x krzaczek bazylii
- garść listków mięty
- 1x łyżkę musztardy sarepskiej
- 1,5x łyżki miodu
- sok z 1x cytryny
- 3x ząbki czosnku
- oliwę z oliwek
- sól morską

- 4x pszenne tortille ( do podania )

A robisz tak:

Do dużego garnka wlewasz wodę, wsypujesz do niej łyżeczkę soli i pieprz ziarnisty. Przykrywasz i stawiasz na duży płomień. Kiedy woda zacznie się gotować wkładasz do niej piersi kurczaka i przekrojoną na pół czerwoną cebulę. Lekko zmniejszasz płomień, przykrywasz i gotujesz około 45min. Niech pierś będzie miękka i niemalże zacznie rozpadać się pod naciskiem łyżki – uwielbiam takie mięso!
J Można je dodać do sałatki lub stworzyć na jego bazie różne pasty kanapkowe. Jest naprawdę wspaniałe.
W czasie, kiedy mięso się gotuje przygotuj sosik.
W tym celu do sporej miski wrzuć posiekany z grubsza krzaczek bazylii, listki mięty, musztardę, miód, sok z cytryny, czosnek i sól. Zacznij całość miksować i w trakcie dolewaj cienkim strumienie oliwę z oliwek. Wlej jej tyle, aby powstał aksamitny i pięknie zielony sos. Dokładnie zamieszaj i spróbuj
J
Powinien być wyraźny i świeży w smaku. Słodkawy, lekko pikantny, o zapachu bazylii i mięty. Gotowy sos przelej do miseczki i odstaw w chłodne miejsce.
Kiedy pierś kurczaka będzie już miękka, ostrożnie wyjmij ją z garnka, porozdzielaj na mniejsze fragmenty i podawaj razem z sosem i podgrzanymi tortillami. Możesz na stół podać również kawałki papryki, pomidorki i rukolę. Wszystko pysznie połączy się ze sobą i stworzy jedno z najlepszych prostych dań, jakie widziały Twoje oczy
J

SMACZNEGO!